sobota, 19 lutego 2011

Cubase - Control Room - konfiguracja cz.3

Ostatni wpis z cyklu "konfiguracja Cubase" skończył się na kilku ogólnikach dotyczących zaawansowanej konfiguracji oraz wskazówce, że różnice w głośności odsłuchiwanego materiału względem eksportowanego wynikają z dublowania się wyjść fizycznych w sekcji output i studio.
Czy można temu zapobiec niejako z automatu? Tak.

Jeżeli świadomie nie chcesz by fizyczne wyjścia Twojego interfejsu dublowały się, to można w preferencjach Cubase ustawić opcję "Exclusive Device Ports for monitor Channels".
Dzięki temu, wybierając w sekcji Studio (skrót F4) wyjście monitorowe, automatycznie zwalnia się on w sekcji output. Jeżeli już mamy ustawione wyjście monitorowe, to w sekcji output to wyjście nie będzie widoczne, więc unikniemy zdublowania fizycznych wyjść, a co za tym idzie problemu zniekształceń i głośniejszego odsłuchu (patrz sekcja Cubase FAQ pytanie 1).

Control Room

Poniżej jest screen sekcji "studio" z przykładą konfiguracją.

Do wyboru jest kilka wejść i wyjść:
Monitors - wyjścia na monitory w reżyserce, od wyjść mono przez stereo do surround 6.0; dzięki temu można w prosty sposób przełączać się pomiędzy poszczególnymi monitorami. Maksymalnie 4 wyjścia monitorowe mogą być ustawione. 

Phones - wyjścia słuchawkowe w reżyserce, przeznaczone dla realizatora do osłuchania miksu, cue mix (miks, który słyszy muzyk w trakcie nagrywania), lub zewnętrznych urządzeń typu DAT, CD PLAYER, iPOD (np. jako referencja)etc. Te wyjścia są tylko stereofoniczne!


Studios - wyjścia dedykowane jako odsłuch dla muzyków w trakcie nagrania (cue mix). Dodatkowo na te wyjścia można dowolnie kierować talback, click oraz sygnały z urządzeń zewnętrznych. Można dodać cztery takie wyjścia.

Talkback - wejście do którego można wpiąć mikrofon do komunikacji pomiędzy reżyserką, a studiem. Można wybrać tylko jedno takie wejście. Poziom Talkback można regulować dla każdego wyjścia "studio" osobno.

External inputs - te wejścia są używane do podłączenia urządzeń zewnętrznych, typu CD player.

Aby dodać, którekolwiek z powyższych do sekcji Studio należy kliknąć prawy przycisk myszy oknie studio (biała ramka), wtedy pojawi się rozwijana lista dostępnych kanałów.  Każdy typ kanału w sekcji Control Room ma swoją ikonę. Oczywiście każdy kanał może mieć dowolną nazwę nadaną przez użyrtkownika ( w celu lepszej identyfikacji). W moim przykładzie  wyjścia monitors mają nazwy TLC i Creative, dzięki czemu nie muszę się zastanawiać co gdzie jest podpięte.

Na dziś tyle. W kolejnej części opisze mikser Control Room i jego funkcje.

3 komentarze:

  1. Dzieki! Otworzyłeś mi oczy.. albo uszy raczej :) it works!

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie, że działa.
    Nie wiesz nawet jak bardzo mi pomaga pisanie takich rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. świetna robota dzięki!

    OdpowiedzUsuń