Dzisiaj trochę o przygotowaniu sesji w Cubase: tworzenie nowego projektu, zapisywanie, konfiguracja audio oraz vst connections.
Nowy projekt
Z menu File->New project (lub poprzez skrót ctrl+N) otwiera się okno:
W górnej ramce są następujące opcje:
- recent - pokazuje ostatnio otwierane projekty
- recording, scoring, production i mastering: przykładowe szablony projektów w zależności od potrzeby
- more: pozostałe szablony
By rozpocząć nowy pusty projekt zaznacz opcję "empty". W dolnej części możemy wybrać czy Projekt ma być zapisany w domyślnej lokalizacji czy sami dokonamy wyboru (zaznaczamy prompt for project location).
Z tego okna mozna też otworzyć istniejący już projekt ("open other"). Wciskamy "continue" by zatwierdzić.
Zgodnie z wybraną opcją pojaiw się okno wyboru folderu projektu:
W tym miejscu dwie ważne uwagi:
1. Każdy nowy projekt zapisuj w osobnym folderze, w którym cubase automatycznie utworzy dwa podfoldery: "audio i images". Nieprzestrzeganie tej zasady może prowadzić do utraty plików włącznie (poprzez nadpisanie ich)
2. W tym miejscu tworzysz jedynie ścieżkę projektu, projekt nie jest jeszcze zapisany!!
Project setup
Po kliknięciu "Ok" pojawi się kolejne okno. W nim można ustawić parametry sesji:
Author - wiadomo
Company - wiadomo (osobiście nie używam tych dwóch opisów)
Start - lenght - Start projektu oraz jego długosc. W polu lenght warto wpisać długość trwania nagrywanego utworu (z lekkim np. minutowym zapasem). Ułatwia to nawigację w projekcie - dolny pasek przewijania będzie bardziej precyzyjny. Jeżeli długość lenght będzie krótsze niż klipy audio, to nie zmieszczą się ślady, jeżeli za długi to wspomniana rozdzielczość paska będzie za mała.
Frame rate - liczba klatek na sekundę
Display format - sposób wyświetlania linijki u góry ekranu. Czyli czy w projekcie będziemy posługiwali się jednostką w postaci taktu, sekund, sampli, ramek czy timecod. W większości muzycznych zastosowań będzie to "Bars+Beats".
Display offset i bar offset - nigdy tego nie zmieniam, a służy to do ustawienia np. kliku taktów przed taktem pierwszym (rozbiegówka jak w kasecie magnetofonowej :)). Dla barr offset = 0 projekt będzie zaczynał się od pierwszego taktu, dla wartości -2, porjekt zacznie sięod taktu -1, itd.
Sample rate - częstotliwość próbkowania sesji.
Bit resolution - rozdzielczość bitowa
Pewnym standardem w pracy w studio jest 44,1 kHz dla częstotliwości próbkowania i 24 bity dla rozdzielczości.
Przykładowo płyta CD to standard 44,1kHz/16bit. 24bity na etapie nagrywania dają większy zapas dynamiki. Częstotliwość można zwiększyć np. do 88,1kHz, ale zamiast zalet w pierwszej chwili pojawią się problemy: duzy rozmiar plików, większy apetyt sesji na moc obliczeniową komputera, problemy przy konwersji do standardu CD.
Record File Format - format plików audio w projekcie
Stereo Pan Law - określenie reguły do panoramowania; często używane -3dB ma na celu utrzymanie takiej samej głośności ścieżki przy panoramowaniu (chodzi o to jak odbieramy
Jest też przycisk help, pod którym znajduje się opis wszystkich parametrów.
Wcisnij "ok". Okno project setup możesz przywołać w kazdej chwili skrótem Shift+S lub z menu Project->Project setup
Devices
Z menu "device" wybierz "device setup".
Bez wnikania w szczegóły: w oknie "VST Audio System" wybierasz jakie karty chcesz użyć oraz jakich sterowników. Oczywiście rekomendowane są sterowniki zgodne z ASIO2.0. Klikając w lewej ramce na zakładkę ze swoją kartą muzyczną (na screenie jest to M-audio projectmix) Przechodzimy do zaawansowanych ustawień karty (przycisk"control panel").
Vst connections
Już prawie gotowe, należy tylko dobrze skonfigurować wejścia, wyjścia itd, ale o tym w następnym wpisie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz